W jaki sposób wykończyć dach?

Dach pełni niezwykle istotną funkcję nie tylko ochronną, ale także estetyczną. To dzięki niemu może zmienić się nie do poznania budynek, dach nada mu nowego specyficznego charakteru i wyglądu. Niezwykle istotnym jego elementem są także akcesoria dachowe, które pozwalają na estetyczne wykończenie całości oraz pełnią niezwykle istotne funkcje.


Do wykończenia kalenicy służą gąsiory, które muszą być stabilne i mocne. Przymocowujemy je za pomocą specjalnych klamer i wkrętów. Kiedy do czynienia mamy z bardziej skomplikowanymi dachami wówczas nie obejdziemy się bez specjalistycznego trójnika, który łączy trzy stykające się ze sobą połacie.


W jaki sposób wykończyć jednak dach, aby jego wygląd i funkcjonalność były bez zarzutu? Najczęstsza metodą jest tutaj układanie po brzegach dachu specjalnych dachówek skrajnych, które w zależności od rodzaju przymocowujemy za pomocą klamer lub też specjalnie przeznaczonych wkrętów. Pamiętajmy, że aby zapobiec niepotrzebnej i kłopotliwej wilgoci niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej przemiany i cyrkulacji powietrza pomiędzy folią a pokryciem. Możemy to osiągnąć tylko dzięki prawidłowo ułożonemu i wykończonemu dachowi, dlatego zadanie to powinniśmy powierzyć fachowcom, którzy służą nie tylko fachowym doradztwem, ale także pomocą. Dachówki wentylacyjne pozwolą zapobiec nam powstaniu wilgoci. Aby zapobiec gnieżdżeniu się ptactwa pod okapem konieczne jest zamontowanie grzebienia okapu zwanego popularniej Wróblówką.


Przy budowie domu i zakładaniu dachu zatroszczmy się o odpowiedni dostęp do komina, co uregulowane jest tajdze przez liczne przepisy prawne. Możemy zamontować odpowiednie stopnie kominiarskie, których ilość uzależniona jest głównie od umiejscowienia okna wyłazowego. Warto zadbać także o to, aby dach posiadał odpowiednie wykończenie zapobiegające nagłemu osuwaniu się śniegu, co może stanowić niebezpieczeństwo dla przechodniów. Sprawdzą się tu płotki przeciwśniegowe. Aby nadać dachowi odpowiedniego charakteru i oryginalności możemy pomyśleć o elementach dekoracyjnych takich jak szpice czy zwierzęta wykonane z materiałów ceramicznych.

Porady dekarskie

Jakie są zalety blachodachówki?
Wykończenie w postaci dachu jest niezwykle ważne. Spełnia...
Czym wyróżnia sie dach jednospadowy ?
Dachy jest niezwykle istotnym elementem w budowie każdego...
Jakie zalety posiada dach mansardowy ?
Dach mansardowy jest znanym każdemu elementem krajobrazu towarzyszącym...
Jakie cechy posiada dach dwuspadowy ?
Dach pełni funkcję nie tylko ochronną ale także...